ناصر باقری بیدهندی
استاد باقری بیدهندی

نشست علمی: تطور گزارش‌های عاشورایی در منابع تاریخی و روایی

چهارشنبه, ۱۹ آذر ۱۳۹۳، ۰۵:۲۰ ب.ظ

نشست علمی «تطور گزارش های عاشورایی (از مدینه تا مدینه) در منابع تاریخی و روایی تا پایان قرن پنجم» به اهتمام انجمن علمی دانش پژوهان و باحضور استاد ناصر باقری بیدهندی مدیر گروه تاریخ اسلام، در روز چهارشنبه نوزدهم آذرماه 1393 در سالن شهید صدر مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره) شهر قم برگزار گردید.

سخنران نشست «تطور گزارش های عاشورایی» حجت الاسلام سیدعلمدارحسین- پژوهشگر تاریخ اسلام و دانش پژوه دکتری تاریخ اهل بیت(ع)- بود و مدیر محترم گروه تاریخ اسلام مجتمع آموزش عالی امام خمینی(ره)- حجت الاسلام و السملیمن ناصر باقری بیدهندی- و دکتر محمد الله اکبری- عضو هیئت علمی جامعه المصطفی العالمیه- نیز در این نشست حضور داشتند؛ نشستی که دبیر علمی آن آقای سیدمرتضی حسینی شاه ترابی- پژوهشگر تاریخ اسلام و تمدن اسلامی- بود.

حجت الاسلام والمسلمین ناصر باقری بیدهندی ضمن تشکر از برگزاری این نشست علمی، بحث تطور گزارش های عاشورایی را بحثی دانست که اگر با دقت و احتیاط دنبال شود فواید بسیاری را به دنبال دارد و حتی اگر در علوم دیگری همچون فقه و اصول فقه، این شیوه اتخاذ شود مفید و ثمربخش خواهد بود. به عنوان مثال: در مسائل فقهی تحقیق شود که اول بار فلان مسئله در چه زمانی مطرح شده و چه تطوراتی بر آن رخ داده است و بعدها چه مباحثی را بر آن مترتب کرده اند؛ هم در علم اصول، هم در فقه و هم علوم دیگر این جای کار دارد. منتها این کار با همه ی فوایدی که دارد آسیب هایی هم دارد: یافته های علمی نو به ویژه در تاریخ را نباید در محیط های غیرعلمی و بی محابا  مطرح کرد؛ حساسیت ها باید درنظر گرفته شود.

مدیر گروه تاریخ اسلام متذکر شد: بنده بعد از سال های متمادی تحصیل در رشته فقه و اصول و فلسفه به طرف تاریخ آمدم و انگیزه ای که باعث کشیدنم به سوی تاریخ شد دفاع از اعتقادات شیعی و پرکردن خلاهایی است که در خصوص سیره اهل بیت(ع) و… دیده می شود.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها